Бог любить Трійцю! | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Бог любить Трійцю!
Ермінь Йожеф
Пірієв Олександр Валерійович
Національний Одеський філармонійний оркестр
Ерл Хобарт
Скорик Мирослав Михайлович
Бог любить Трійцю!
В Одеській обласній філармонії відкрився ІІІ Міжнародний фестиваль Black sea music fest
20 червня 2016, понеділок
Поширити у Facebook

Захід відбувся за участі Національного одеського філармонійного оркестру (НОФО) під орудою художнього керівника фестивалю Хобарта Ерла. Різноманітні концертні програми чекають на любителів класики 21 і 24 червня. Серед них концерт творів Мирослава Скорика в Одеській опері і заключний концерт, у якому виконуватиметься музика французьких імпресіоністів. У ньому візьме участь всесвітньовідомий віолончеліст Стівен Іссерліс (Велика Британія).

ПІД ЧАС ВІДКРИТТЯ 1-ГО МІЖНАРОДНОГО ФЕСТИВАЛЮ BLACK SEA MUSIC FEST. Фото: Володимир КУДЛАЧ

Формат форуму не обмежується лише інструментальною музикою, а складається також із вокальних номерів у супроводі оркестру. Цьогоріч фестиваль відкрився виконанням напівсценічної вистави-опери Петра Чайковського «Іоланта» (режисер Раймундас Боніоніс, Литва).

Дія відбувається в саду королівського палацу, тож сцену щедро прикрашали квіти – дикі орхідеї і троянди, які створювали у глядача піднесений настрій. Цей твір наскрізь ідеалістичний: прозріння – його лейтмотив (на початку вистави основні діючі особи опери виходили з чорними пов’язками на очах).

Про мету і особливості цьогорічної імпрези розповіли промоутери акції.

Хобарт ЕРЛ, диригент:

- У німців: «Усі хороші речі – три» (alle gute Dinge sind Drei). У нас – «Бог любить Трійцю»… Цей символічний релігійний елемент доречний для опери П. Чайковського «Іоланта», останньої в творчості композитора. Прем’єрною постановкою цієї оперної напіввистави ми відкриваємо нинішній фестиваль. У ній беруть участь молоді, перспективні українські солісти і незмінний учасник – хор ОНМА ім. Н.В. Нежданової (хормейстер Галина Шпак. – В.К.).

Лірична опера «Іоланта» – це особливий твір. За кілька тижнів після прем’єри в Москві у грудні 1892 р. уперше на Заході у місті Гамбурзі опера була виконана під керівництвом композитора і диригента Густава Малера (для мене це особлива емоція!). Наступного року, незадовго до смерті композитора, Петро Ілліч особисто був присутній на черговій постановці згаданої опери в цьому ж місті...

В умовах обмеженого сценічного простору філармонії постановку вистави здійснив запрошений литовський режисер Раймундас БАНІОНІС (син відомого кіноактора Донатаса Баніоніса.

Це його перше перебування в Одесі і перша спільна робота з НОФО):
- У часи СРСР опера Чайковського «Іоланта» знищувалася дуже тонко з ідейних міркувань, перш за все її релігійний підтекст: з тексту прибиралися слова, пов’язані з Богом. Тому цей твір став подібний до дитячого ранку. Думаю, що коли Чайковський писав цю оперу, то думав про Всевишнього, про його місце в нашому житті, що видно з музики, яка абсолютно «доросла» за характером мислення автора і прихованого в ній людського духу. Ми намагалися зробити з неї не «казочку», а притчу, чим, на мою думку, вона і є. Ми звернулися до первісного тексту, написаного братом композитора Модестом Чайковським.

Головне, що ми маємо в постановці на одеській сцені, – це співаки, які також братимуть участь у майбутній повномасштабній постановці цієї опери в Клайпеді.
Роль Іоланти виконує Юлія Алексєєва. Із задоволенням працюю також із іншими молодими виконавцями: Валентином Дитюком, Тарасом Бережанським, Марією Кушнір, одеситками Тетяною Муляр, Златою Олтяновою та іншими. Взагалі у вас чудові співаки, адже українці надзвичайно співучий народ!»

Як сказала під час відкриття фестивалю у своєму вітальному слові народна артистка України Галина Поліванова (раніше незмінна виконавиця ролі Іоланти), «якщо в Одесі проходить, то можна їхати куди завгодно». Аплодисментами публіка особливо відзначила участь у концерті Валентина Дитюка, Тараса Бережанського, Юлії Алексєєвої і Марії Кушнір.

- Третій фестиваль – це вже традиція, і приємно відзначити, що географія його учасників розширюється, - сказав меценат і відомий громадський діяч Сергій ГРИНЕВЕЦЬКИЙ. - Прикмето, що до нього приєднуються й інші проекти, зокрема, «Три С: Скорик – Станкович – Сильвестров». Вважаю це важливим із огляду на те, що таким чином ми демонструємо потужність сучасного українського музичного мистецтва. На музиці цих композиторів свого часу ми формувалися, – маю на увазі насамперед музику до кінофільмів. Щодо опери «Іоланта», то її постановка сприймається символічно, адже квінтесенція Іоланти – відкрити очі й подивитися на світ… Цього нині потребує наше суспільство: відкрити очі, мати віру і з цією вірою йти у майбутнє.

МИРОСЛАВ СКОРИК І ХОБАРТ ЕРЛ ПІД ЧАС РЕПЕТИЦІЇ. Фото: Володимир КУДЛАЧ

А Хобарт Ерл додав: «Наступний концерт присвячений творчості Мирослава Скорика. Нещодавно я диригував цією програмою (проект «Три С») у Львові. Сам Мирослав Михайлович її затверджував. Вона складається з творів Равеля, Дебюссі і Гершвина. Звучатимуть «Болеро», «Післяполудневий відпочинок фавна» і «Рапсодія в стилі блюз». Композитор вважає, що на його творчості найбільше позначився джаз та імпресіонізм. Відбудеться одеська прем’єра Концерту №2 для віолончелі з оркестром.

В програмі також Каприс №19 із творів «24 каприси Паганіні», «Дзиґа» і «Гуцульський триптих». У мене виникла ідея, сподіваюся, що Мирослав Михайлович її підтримає: паралельно з виконанням музики на екрані демонструватимуться кадри з кінофільму Параджанова «Тіні забутих предків», для якого, як відомо, вона була створена».

У концерті братимуть участь відомі українські виконавці: заслужений артист України Йожеф Ермінь (фортепіано) і Олександр Пірієв (віолончель).

Чимало цікавинок чекає на одеських меломанів під час завершального фестивального концерту, який відбудеться 24 червня на сцені Одеської філармонії. У його програмі чільне місце відведено творам, у яких соло виконує віолончель. Це Концерт №1 для віолончелі з оркестром Сен-Санса та Варіації на тему рококо для віолончелі з оркестром Чайковського.

- Третього вечора ми продовжимо традицію запрошувати для участі у фестивалі відомих солістів, – зазначив диригент Ерл. – Цього року наш гість – британський віолончеліст Стівен Іссерліс. Він з п’ятірки найбільш відомих і найкращих віолончелістів планети. Це суперзірка віолончельної гри, який, зазначу, має одеське коріння. Його дідусь Юліус був достатньо відомим музикантом, випускником Московської консерваторії, де навчався у Сергія Танєєва і Василя Сафонова. Згодом жив в Одесі, тут викладав у консерваторії. Батько ж Стівена – Георгій, народився в нашому місті в 1917 році. Згодом сім’я емігрувала. Стівен не знає жодного російського слова, він англієць.

У концертній програмі виконуватиме два твори: соло в Концерті №1 для віолончелі з оркестром Сен-Санса та Варіаціях на тему рококо для віолончелі з оркестром Чайковського. Звучатимуть також La valse та Сюіта №2 з балету «Дафніс і Хлоя» Равеля. В останньому буде задіяний хор Одеської музичної академії. Версію сюїти без хору Равель не хотів чути і віддавав перевагу оригіналу, в якому хор виконує вокаліз. Версія з хором, я впевнений, стане першим виконанням в Одесі. Цей балет Равеля є в репертуарі Національної опери України, і там ця річ звучить у супроводі хору, але в концертних залах України згадана сюїта з хором виконується дуже рідко».


Автор: Володимир Кудлач
Колективи: Національний Одеський філармонійний оркестр
Виконавці: Йожеф Ермінь, Олександр Пірієв
Диригенти: Хобарт Ерл
Композитори:Мирослав Скорик
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка, Одеська обласна філармонія, Одеський Національний академічний театр опери та балету
Концертний зал: Концертний зал Одеського Національного академічного театру опери та балету
Конкурс (фестиваль): Міжнародний музичний фестиваль «Black Sea Music Fest»
Джерело: Газета "День"



Інші:

В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
У Києві відбудеться Kyiv Baroque Fest - 2024
Про перший в Україні віртуальний музей оперного театру
Стали відомі переможці мистецької премії імені Богдана Хмельницького 2024 року
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
Конкурс на здобуття премії імені Л. М. Ревуцького у 2025 році
У Києві відбудеться прем'єра віднайденої опери “Креонт” Бортнянського
У Варшаві вже 2025 року планують зіграти уривки з опери, яку український композитор пише для "Метрополітен-опери"
“Арнольд Шенберґ. Той, хто змінив музику”
14 листопада в Миколаєві відбудеться прем’єра Херсонського театру Куліша «Молочайник»
ІІІ Всеукраїнський конкурс хорових диригентів імені Дмитра Загрецького
У Нью-Йорку знайшли раніше невідомий вальс Шопена
Шевченківська премія-2025: оприлюднили перелік претендентів
Урочистий концерт з нагоди відкриття Органного залу – подія де перетинаються історії, традиції та сучасність
3 листопада Оркестр Саксофонів гратиме на честь винахідника саксофонів Адольфа Сакса
У Львові в музеї Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича: листопад, сповнений культурних подій
Українська скрипалька зі світовим ім’ям Віра Жук виступить у Львові з премʼєрною програмою!
Гастрольний листопад Одеської опери
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
31.jpg