Унікальна скрипка Страдиварі озвучить конкурс Лисенка в столиці | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Унікальна скрипка Страдиварі озвучить конкурс Лисенка в столиці
Унікальна скрипка Страдиварі озвучить конкурс Лисенка в столиці
3 листопада 2012, субота
Поширити у Facebook

15—24 листопада в чотирьох концертних залах столиці пройде ІV Міжнародний конкурс молодих виконавців академічної музики ім. Миколи Лисенка. Переможець отримає безпрецедентний (як для України) грошовий приз — 20 тис. дол.

Це музичне змагання було засновано ще 1962 року. Рівно 50 років тому. Тоді спільні зусилля об’єднали видатні українські музичні діячі: композитори Андрій Штогаренко і Левко Колодуб; уславлена співачка, професор Єлизавета Чавдар; піаністки Євгенія Ржанова та Аріадна (Рада) Лисенко (онуки українського класика).

Міжнародний статус цей форум отримав у роки незалежності, в 1992 році. До того він був республіканським.

Цього ж року Україна відзначає відразу три лисенківські ювілеї. Крім згаданого 50-річчя самого конкурсу, в березні нинішнього року виповнилося 170 років від дня народження Миколи Віталійовича. А на початку листопада, напередодні відкриття огляду талантів, музична громадськість згадає про сумний 100-річний ювілей від дня його смерті…

Ім’я Лисенка — основоположника національної композиторської школи, автора всенародно відомих творів — гордість вітчизняної та світової культури. Хто не знає його пісень (арій) з «Наталки Полтавки» або знаменитої увертюри до опери «Тарас Бульба» — цієї безпрограшної візитівки українського симфонізму (її редагували в радянські роки Левко Ревуцький і Борис Лятошинський). Або хору «Вічний революціонер» і пісні «Безмежнеє поле» на вірші Івана Франка, гімну «Боже великий, єдиний, нам Україну храни» на слова Олександра Кониського…

Лисенко залишив багатющий доробок в усіх жанрах. Десять «дорослих» і три дитячі опери, обробки 600 українських пісень, симфонічні, камерні, вокальні, інструментальні твори, хори, багату спадщину з музики до творів Т.Шевченка, музикознавчі праці. Він був видатним хоровим диригентом, піаністом, педагогом, організатором музичної освіти, просвітителем, палким патріотом.

У столиці є чимало місць, пов’язаних з його іменем. Серед них МЦКМ, в ті роки — Київський інститут шляхетних дівчат. Тут Лисенко викладав гру на фортепіано, покинув через бездітність дружину й поєднався в громадянському шлюбі зі своєю ученицею, яка подарувала композиторові п’ятеро дітей.

На майбутній конкурс Лисенка подано понад 200 заявок у чотирьох номінаціях: фортепіано, скрипка, віолончель і вокал (окремо присуджуються премії жіночим і чоловічим голосам). До участі допущено 220 конкурсантів віком до 32 (інструментальні номінації) і 35 років (вокал): 41 піаніст, 56 скрипалів, 22 віолончелісти й 111 вокалістів. До їх числа, як і в журі, ввійшли музиканти з усіх кінців планети — США, Європи, Азії, колишніх радянських республік. Навіть вокаліст із Конго. Але все-таки найбільше співвітчизників і росіян.

Серед учасників — імена досвідчених конкурсантів, які стукалися в двері не одного міжнародного змагання. Є й багато дебютантів, що обіцяє чимало гострих моментів боротьби.

Очолять огляд талантів досвідчені українські виконавці та педагоги Валерій Козлов (фортепіано), Анатолій Баженов (скрипка), Іван Кучер (віолончель) і Марія Стефюк (вокал).

Три тури прослуховувань піаністів відбудуться у Національній філармонії, де ті, хто вийшов у третій тур, гратимуть із філармонічним оркестром. Скрипалі змагатимуться у Великому залі Академії ім. Чайковського (під акомпанемент Національного симфонічного), вокалісти співатимуть там-таки — у Малому залі (оркестровий тур «обслуговує» оркестр Національної опери). Віолончель її шанувальники послухають у Будинку вчених на Володимирській, 45а, в супроводі Державного естрадно-симфонічного оркестру України, за пультом якого чимало років стоїть правнук і тезко Миколи Лисенка.

Коментар

— Міністерство культури України є головним організатором Міжнародного музичного конкурсу імені Миколи Лисенка, — говорить у коментарі DT.UA Лілія Гомольська (директор департаменту формування держполітики у сфері культури, мистецтв і освіти Міністерства культури України). — Ми поставили завдання вивести цей конкурс у число найбільш престижних світових музичних змагань. Тому ми й розробили нові умови його проведення. І нинішній, п’ятий, конкурс передбачає чотири принципові відмінності від попередніх. По-перше, це безпрецедентний як для конкурсів, що мають держпідтримку, преміальний фонд. Перша премія — 20 тис. дол. і звання лауреата; друга — 14 тис. дол. і звання лауреата; третя премія — 8 тис. дол. і звання лауреата. Далі йдуть заохочувальні премії — 5 тис. дол. і диплом та 3 тис. дол. і диплом; спеціальна премія «За найкраще виконання твору Миколи Лисенка» — 3 тис. дол. і диплом та «Найкращому концертмейстеру конкурсу» — 1 тис. дол. і диплом.

По-друге, розроблено нову систему голосування, яка відповідає міжнародним вимогам і стандартам. Ця система забезпечить прозорість і незаангажованість визначення переможців конкурсу. По-третє, для прозорості роботи міжнародного журі й конкурсних прослуховувань оргкомітет конкурсу запрошує почесних гостей — міжнародних спостерігачів (по одному в кожній номінації: фортепіано, віолончель, скрипка, сольний спів). Спостерігач обов’язково повинен бути присутнім при підрахунку голосів відповідальним секретарем журі та представником дирекції конкурсу.

Як спостерігачі в Україну прибудуть генеральний секретар Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів, голова Міжнародного музичного конкурсу ім. К.Нільсена Маріанна Гранвіг (Данія); художній керівник Оперного театру ім. Дж.Верді в місті Буссет (Італія) Крістіна Феррарі; художній керівник Люблінської філармонії, голова Музичного товариства ім. Г.Венявського Тереза Ксешка-Фалгер (Польща); співавтор книжки «Світ Миколи Лисенка» — доктор філософії, етномузиколог, піаніст Тарас Філенко (США).

І останнє. Згідно з попередніми домовленостями з Музичним товариством ім. Г.Венявського буде надано концертний ангажемент у Польщі одному або кільком переможцям конкурсу Лисенка. Остаточне рішення — за Терезою Ксешкою-Фалгер, котра буде в Києві як міжнародний спостерігач і почесний гість. Тривають переговори з іншими компаніями щодо надання концертних ангажементів переможцям міжнародного конкурсу в Україні. Зокрема з японським агентством Yuna Japan і з Крістіною Феррарі, яка теж буде присутня на конкурсі як почесний гість і міжнародний спостерігач.

І, мабуть, сенсація конкурсу в Києві… Один із членів міжнародного журі привезе спеціально на конкурс Лисенка унікальну безцінну скрипку Страдиварі. На ній і зіграє переможець в останній день музичного форуму.


Конкурс (фестиваль): Міжнародний музичний конкурс ім. М. Лисенка
Джерело: Газета "Дзеркало тижня"



Інші:

В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
У Києві відбудеться Kyiv Baroque Fest - 2024
Про перший в Україні віртуальний музей оперного театру
Стали відомі переможці мистецької премії імені Богдана Хмельницького 2024 року
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
Конкурс на здобуття премії імені Л. М. Ревуцького у 2025 році
У Києві відбудеться прем'єра віднайденої опери “Креонт” Бортнянського
У Варшаві вже 2025 року планують зіграти уривки з опери, яку український композитор пише для "Метрополітен-опери"
“Арнольд Шенберґ. Той, хто змінив музику”
14 листопада в Миколаєві відбудеться прем’єра Херсонського театру Куліша «Молочайник»
ІІІ Всеукраїнський конкурс хорових диригентів імені Дмитра Загрецького
У Нью-Йорку знайшли раніше невідомий вальс Шопена
Шевченківська премія-2025: оприлюднили перелік претендентів
Урочистий концерт з нагоди відкриття Органного залу – подія де перетинаються історії, традиції та сучасність
3 листопада Оркестр Саксофонів гратиме на честь винахідника саксофонів Адольфа Сакса
У Львові в музеї Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича: листопад, сповнений культурних подій
Українська скрипалька зі світовим ім’ям Віра Жук виступить у Львові з премʼєрною програмою!
Гастрольний листопад Одеської опери
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
110817_077.jpg