Новина |
|
|
|
|
Унікальна скрипка Страдиварі озвучить конкурс Лисенка в столиці
3 листопада 2012, субота
Поширити у Facebook
15—24 листопада в чотирьох концертних залах столиці пройде ІV Міжнародний конкурс молодих виконавців академічної музики ім. Миколи Лисенка. Переможець отримає безпрецедентний (як для України) грошовий приз — 20 тис. дол.
Це музичне змагання було засновано ще 1962 року. Рівно 50 років тому. Тоді спільні зусилля об’єднали видатні українські музичні діячі: композитори Андрій Штогаренко і Левко Колодуб; уславлена співачка, професор Єлизавета Чавдар; піаністки Євгенія Ржанова та Аріадна (Рада) Лисенко (онуки українського класика).
Міжнародний статус цей форум отримав у роки незалежності, в 1992 році. До того він був республіканським.
Цього ж року Україна відзначає відразу три лисенківські ювілеї. Крім згаданого 50-річчя самого конкурсу, в березні нинішнього року виповнилося 170 років від дня народження Миколи Віталійовича. А на початку листопада, напередодні відкриття огляду талантів, музична громадськість згадає про сумний 100-річний ювілей від дня його смерті…
Ім’я Лисенка — основоположника національної композиторської школи, автора всенародно відомих творів — гордість вітчизняної та світової культури. Хто не знає його пісень (арій) з «Наталки Полтавки» або знаменитої увертюри до опери «Тарас Бульба» — цієї безпрограшної візитівки українського симфонізму (її редагували в радянські роки Левко Ревуцький і Борис Лятошинський). Або хору «Вічний революціонер» і пісні «Безмежнеє поле» на вірші Івана Франка, гімну «Боже великий, єдиний, нам Україну храни» на слова Олександра Кониського…
Лисенко залишив багатющий доробок в усіх жанрах. Десять «дорослих» і три дитячі опери, обробки 600 українських пісень, симфонічні, камерні, вокальні, інструментальні твори, хори, багату спадщину з музики до творів Т.Шевченка, музикознавчі праці. Він був видатним хоровим диригентом, піаністом, педагогом, організатором музичної освіти, просвітителем, палким патріотом.
У столиці є чимало місць, пов’язаних з його іменем. Серед них МЦКМ, в ті роки — Київський інститут шляхетних дівчат. Тут Лисенко викладав гру на фортепіано, покинув через бездітність дружину й поєднався в громадянському шлюбі зі своєю ученицею, яка подарувала композиторові п’ятеро дітей.
На майбутній конкурс Лисенка подано понад 200 заявок у чотирьох номінаціях: фортепіано, скрипка, віолончель і вокал (окремо присуджуються премії жіночим і чоловічим голосам). До участі допущено 220 конкурсантів віком до 32 (інструментальні номінації) і 35 років (вокал): 41 піаніст, 56 скрипалів, 22 віолончелісти й 111 вокалістів. До їх числа, як і в журі, ввійшли музиканти з усіх кінців планети — США, Європи, Азії, колишніх радянських республік. Навіть вокаліст із Конго. Але все-таки найбільше співвітчизників і росіян.
Серед учасників — імена досвідчених конкурсантів, які стукалися в двері не одного міжнародного змагання. Є й багато дебютантів, що обіцяє чимало гострих моментів боротьби.
Очолять огляд талантів досвідчені українські виконавці та педагоги Валерій Козлов (фортепіано), Анатолій Баженов (скрипка), Іван Кучер (віолончель) і Марія Стефюк (вокал).
Три тури прослуховувань піаністів відбудуться у Національній філармонії, де ті, хто вийшов у третій тур, гратимуть із філармонічним оркестром. Скрипалі змагатимуться у Великому залі Академії ім. Чайковського (під акомпанемент Національного симфонічного), вокалісти співатимуть там-таки — у Малому залі (оркестровий тур «обслуговує» оркестр Національної опери). Віолончель її шанувальники послухають у Будинку вчених на Володимирській, 45а, в супроводі Державного естрадно-симфонічного оркестру України, за пультом якого чимало років стоїть правнук і тезко Миколи Лисенка.
Коментар
— Міністерство культури України є головним організатором Міжнародного музичного конкурсу імені Миколи Лисенка, — говорить у коментарі DT.UA Лілія Гомольська (директор департаменту формування держполітики у сфері культури, мистецтв і освіти Міністерства культури України). — Ми поставили завдання вивести цей конкурс у число найбільш престижних світових музичних змагань. Тому ми й розробили нові умови його проведення. І нинішній, п’ятий, конкурс передбачає чотири принципові відмінності від попередніх. По-перше, це безпрецедентний як для конкурсів, що мають держпідтримку, преміальний фонд. Перша премія — 20 тис. дол. і звання лауреата; друга — 14 тис. дол. і звання лауреата; третя премія — 8 тис. дол. і звання лауреата. Далі йдуть заохочувальні премії — 5 тис. дол. і диплом та 3 тис. дол. і диплом; спеціальна премія «За найкраще виконання твору Миколи Лисенка» — 3 тис. дол. і диплом та «Найкращому концертмейстеру конкурсу» — 1 тис. дол. і диплом.
По-друге, розроблено нову систему голосування, яка відповідає міжнародним вимогам і стандартам. Ця система забезпечить прозорість і незаангажованість визначення переможців конкурсу. По-третє, для прозорості роботи міжнародного журі й конкурсних прослуховувань оргкомітет конкурсу запрошує почесних гостей — міжнародних спостерігачів (по одному в кожній номінації: фортепіано, віолончель, скрипка, сольний спів). Спостерігач обов’язково повинен бути присутнім при підрахунку голосів відповідальним секретарем журі та представником дирекції конкурсу.
Як спостерігачі в Україну прибудуть генеральний секретар Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів, голова Міжнародного музичного конкурсу ім. К.Нільсена Маріанна Гранвіг (Данія); художній керівник Оперного театру ім. Дж.Верді в місті Буссет (Італія) Крістіна Феррарі; художній керівник Люблінської філармонії, голова Музичного товариства ім. Г.Венявського Тереза Ксешка-Фалгер (Польща); співавтор книжки «Світ Миколи Лисенка» — доктор філософії, етномузиколог, піаніст Тарас Філенко (США).
І останнє. Згідно з попередніми домовленостями з Музичним товариством ім. Г.Венявського буде надано концертний ангажемент у Польщі одному або кільком переможцям конкурсу Лисенка. Остаточне рішення — за Терезою Ксешкою-Фалгер, котра буде в Києві як міжнародний спостерігач і почесний гість. Тривають переговори з іншими компаніями щодо надання концертних ангажементів переможцям міжнародного конкурсу в Україні. Зокрема з японським агентством Yuna Japan і з Крістіною Феррарі, яка теж буде присутня на конкурсі як почесний гість і міжнародний спостерігач.
І, мабуть, сенсація конкурсу в Києві… Один із членів міжнародного журі привезе спеціально на конкурс Лисенка унікальну безцінну скрипку Страдиварі. На ній і зіграє переможець в останній день музичного форуму.
Конкурс (фестиваль): Міжнародний музичний конкурс ім. М. Лисенка
Джерело: Газета "Дзеркало тижня"
|