Казковий сюжет та фантастична музика: у Чернівцях відбудеться світова прем'єра дитячої опери "Куць" | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Казковий сюжет та фантастична музика: у Чернівцях відбудеться світова прем'єра дитячої опери 
Казковий сюжет та фантастична музика: у Чернівцях відбудеться світова прем'єра дитячої опери "Куць"
19 грудня 2020, субота
Поширити у Facebook

Оперу написала перша українська жінка-композиторка Стефанія Туркевич. Інструментував твір головний диригент та художній керівник симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії Йосип Созанський.

Дитяча опера "Куць" Стефанії Туркевич стала натхненням для Чернівецької обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка. Адже там саме вирішити створити новий якісний продукт для дітей, пише ІА АСС.

"В кожній країні є такі постановки вітчизняних авторів. Кожна країна пишається цим. На художній раді ми зустрічалися і продумували ті моменти, що зробити для наших діток цікавого, щоб вони захоплювалися музикою і безпосередньо були учасниками самого дійства. І тоді потупила пропозиція саме про постановку опери Стефанії Туркевич. Це був той старт, який ми шукали у вітчизняному музичному продукті", - розповіла під час пресконференції директорка філармонії Анастасія Костюк.

Оперу Стефанії Туркевич "Куць" вдалося поставити завдяки фінансуванню за програмою "Культура в часи кризи: інституційна підтримка", яка була ініційована Українським культурним фондом для розвитку організацій, що не могли реалізувати свої творчі плани через відсутність операційної діяльності, в період пандемії, спричиненої COVID-19.

Стефанія Туркевич - це видатна вчена, музикознавиця та композиторка, розповів Йосип Созанський, головний диригент та художній керівник симфонічного оркестру філармонії. Він каже, що твори композиторки написані переважно в авангардних стилях, які панували всередині ХХ століття. Вона вчилася у видатних композиторів свого часу у Празі, Відні, Львівському музичному інституті.

"Сама Стефанія Туркевич говорила, і тоді така була думка, що не можна писати у стилях, які були популярні у 19 столітті. Тоді так було заведено, писали все в авангардних техніках, які були знайдені. Хотіли всі сказати якесь нове слово. Тому більша частина музики Стефанії Туркевич - це високоінтелектуальна музика, до якої потрібно бути підготовленим.

Ми знаємо, що вона емігрувала до Англії у 1944 році зі своїми доньками, з своїм братом, з усією своєю родиною. Її дідусь та батько були священиками, а вся родина - музичною. Вечорами вони співали та грали на різних музичних інструментах. Мама Стефанії Туркевич дуже гарно грала на фортепіано і вчилася у нашого Кароля Мікулі, - розповідає Йосип Созанський.

Видатні співаки та піаністи виконували камерні твори Стефанії Туркевич, але її творчість не виконувалася симфонічними оркестрами.

"Тому що коли Стефанія Туркевич виїхала до Англії у 1944 році, їй було 47 років. Якщо у такому віці виїжджаєш за кордон, в Англію, бути визнаним композитором - це надзвичайно складно, а я вже не говорю про те, щоб твори виконували симфонічні оркестри. В кожній державі на першому місці є пропаганда своїх національних композиторів. Тому так сталося, що жоден симфонічний твір Стефанії Туркевич не був виконаний. З написаних нею декількох балетів для дітей та трьох дитячих опер, виконувався лише твір "Серце Оксани" двічі, - каже Созанський.

Твори Стефанії Туркевич для українців відкрила музикознавиця Стефанія Павлишин, яка працювала в архіві у Великій Британії. Деякі з них вона привезла до України. Згодом твори Стефанії Туркевич були оцифровані. Йосип Созанський зізнається, що був здивований, коли побачив, якою доступною та водночас глибокою є дитяча опера Стефанії Туркевич "Куць".

"З одного боку там є ті всі техніки, які в ХХ столітті були, а з другого боку - вона доступна, там глибокий психологізм, там все є. Там у ненав'язливій доступній формі дитину можна ввести у світ мистецтва так, що вона навіть і не буде задумуватися, а просто порине.


У нас в українській музичній культурі немає написаних для дітей якихось вартісних творів. Їх тільки починають писати. Іван Небесний написав прекрасну оперу "Лис Микита", яку рік тому поставили у Львові. Більше у нас немає. У нас прагнув це зробити Лисенко. Він писав свої опери. Він розумів наскільки це потрібно тоді, після цього я не знаю таких випадків. Ми хочемо мати публіку для інтелектуальної музики, а звідки вона буде? Тому я дуже радію з того, що ми поставили цю оперу, - каже Йосип Созанський.

Композиторкою був написаний клавір опери "Куць. Інструментував його для симфонічного оркестру Йосип Созанський.
"Чи вона ще не бралася інструментувати, чи, можливо, це дуже зручно, коли можна зіграти на фортепіано. Вона настільки яскраво це пише, що правильно сказали: очевидно вона мислила вже інструментами", - каже Йосип Созанський. У казковий світ зможе потрапити усі родина

Побачити оперу "Куць буде цікаво не лише дітям, але й дорослим, переконаний режисер-постановник дійства Іван Бутняк, який також наголошує на унікальності твору.

Найцікавіше у прем'єрі - це синтез театрального та музичного мистецтва. В опері є елементи екшну, фентезі, посилання до творів класиків, таких як "Ніч перед Різдвом" Миколи Гоголя та "Лісова пісня" Лесі Українки.

"У нас все закручується через сопілку, яка є представленням душі і творчості нашого головного персонажа - Андрія. Саме через неї він бачить той фантастичний світ де є мавки, русалки і через цей його зв'язок з сопілкою. Він, як автор, створює музичні композиції, тому саме Куць і чіпляється до нього. В англійській транскрипції до назви "Куць" зазначено що Куць - це молодий диявол. Тобто він з одного боку - легковажний маленький лісовий чортик, а з іншого боку - він такий собі ранній Мефістофель, який від нудьги і заради забави закидує провокаційні речі і те, що його найбільше чіпляє - це унікальні постаті, непобутові.

Тобто у нас Андрій - це молодий композитор, крім того, що пастух. І його сопілка після зачарування втрачає свою природну музичну якість, а вона як ретранслятор душі Андрійка. І тепер саме ця сопілка змушує все навколо замерзати - сковує природу, сковує життя і з цього розпочинається розвиток усього сюжету. Якщо дитина переступить поріг філармонії і потрапить на оперу "Куць", я гадаю, що ці емоції залишаться з нею протягом усього життя, тому що вона познайомиться з музичним і драматичним мистецтвом, - зазначає Іван Бутняк.

Він працює над тим, щоб елемент розваги, драми та музика звучали в одному руслі. Саме у цьому і є експеримент, переконаний режисер-постановник. Адже за традицією жанру, в опері не може домінувати жоден з жанрів.

Сценографією постановки опери займався Іван Салевич. Дизайнерка костюмів - Світлана Крачило.

Світова прем'єра опери Стефанії Туркевич "Куць" відбудеться 26, 27 та 29 грудня о 17:00 у Чернівецькій обласній філармонії імені Дмитра Гнатюка. Опера також пройде у перші дні нового року - 2,3 та 5 січня.

Прем'єра пройде з дотриманням усіх карантинних вимог, запевнили у філармонії.


Концертна організація: Чернівецька обласна філармонія
Джерело: АСС Чернівці 



Інші:

Всеукраїнський фестиваль камерної музики «Pro│PHIL-music» запрошує меломанів
За лаштунками майбутньої премʼєри «Київ Модерн-балету»
У Харкові до Дня Європи в метро грав симфонічний оркестр
У Сумській філармонії - концерт пам'яті Олени Когут, яка загинула на Вербну неділю
Від початку повномасштабного вторгнення близько 20 виконаців Нацфілармонії виїхали за кордон
Поклін Матері
Камерата, концерт Ігоря Шамо (до 100-річчя від дня народження)
У Харкові покажуть оперу «Енеїда» Миколи Лисенка, яку не ставили в Україні понад 50 років
У Києві відбудеться ХХ Конкурс молодих акторів імені Івана Франка
В оперному театрі Дніпра з величезним успіхом відбулася прем'єра мюзиклу
Самбірська дитяча музична школа відзначила 70-річний ювілей
Музика для благодійної мети: концерт INSO-Lviv зібрав кошти на підтримку військовослужбовців
У Тернополі з'явився найбільший у світі фотопортрет Соломії Крушельницької
Травень у Музеях Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича: музика, пам’ять, натхнення
Львівський органний зал дарує квитки піаністам
Кантата-симфонія «Кавказ»
Музика, що об’єднує континенти: у Чернівцях відбувся міжнародний благодійний концерт класичної гітари
На війні загинув балетмейстер і хореограф Віктор Войников
5 травня день народження Богдани Фроляк
Максим Ковтун - актор театру загинув на фронті
Вперше у Чернівцях – «RIZOL QUARTET»!
Події травня від Національного будинку музики
Свято зірок Одеської опери в Запоріжжі
KharkivMusicFest-2025: Мистецтво, що відлунює в серці війни
Симфонічний оркестр львівської філармонії виступить на фестивалі "Українська весна" у Стокгольмі
Прем’єра в Україні: «Листи до друзів» Гії Канчелі
5-7 травня в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського відбудеться третій Skoryk FEST
У Київській опері покажуть унікальний балет, де танець створює музику
Оголошено імена переможців конкурсу “Стежками Каменяра”
Львівська національна опера презентує нову виставу-трейлер для сімейного перегляду — «Гра в оперу»
Травень емоцій у Львівському органному залі
Травнева афіша Національної опери України
Травень у Національній філармонії
Танго у Львівській філармонії: музика кохання й національної пам’яті
29 квітня у світі відзначається Міжнародний день танцю
Музика, яка надихає. Звук, що дихає життям
44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання
Вокальний травень у Львівському органному залі та Музею Соломії Крушельницької
Зіркові прем'єри та зіркові колаборації «Київської камерати» у травні
План-календар фестивалю "Київські музичні прем’єри-2025"
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
101003_629.jpg