Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
Академічний хор ім. Майбороди Національної радіокомпанії України
Ткач Юлія Сергіївна
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
26 грудня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

Ця непересічна мистецька подія, яка нещодавно зібрала повний аншлаг у Колонній залі, присвячена сторіччю від дня південноамериканської прем'єри "Щедрика" Миколи Леонтовича.

Днями у Національній філармонії України відбувся історичний концерт- реконструкція "Гай, Рожество!", де вперше за сто років прозвучали твори прем'єрного концерту Українського Національного Хору під орудою Олександра Кошиця в Карнегі Гол.

У своєму виступі, що відбувся 5 жовтня 1922 року у Карнегі гол, хористи Капели Кошиця сподівалися "на вольній землі Вашингтона виспівати Волю Україні". Саме під час тієї прем'єри "Щедрик" Миколи Леонтовича уперше прозвучав у США.

Виступ українського хору мав феноменальний успіх у Карнегі. Кореспондент видання "The Sun", 6 жовтня 1922 року написав:
"Цей хоровий спів нас полонив. Я бачив Яшу Хейфеця і Софі Браслау, що стоячи, вигукували вітання. Я бачив простих людей, що сиділи в партері й кидали квіти співакам. Хто говорив, що ньюйоркці не вміють аплодувати?".

Після тріумфу у Нью-Йорку хор Олександра Кошиця дав упродовж 1923-1924 років ще сотні концертів у понад 100 містах Мексики, Аргентини, Уругваю, Бразилії та Куби, продовживши й там піснею голосити ідею української свободи.

Нагадаємо, що 100 років тому глава держави та головнокомандувач армії Української Народної Республіки Симон Петлюра відрядив на український дипломатичний фронт - капелу Олександра Кошиця, щоби піснею здобути Україні міжнародне визнання та військову допомогу у війні з більшовицькою росією.

А сьогодні, коли вже майже 2 роки триває повномасштабна війна з України з країною агресоркою, колектив Академічної хорової капели Українського Радіо під орудою диригентки Юлії Ткач майстерно відтворив репертуар знаменитого колективу 100 річної давнини, який з величезним успіхом представляв Україну у світі.

Окрім знаменитого "Щедрика, до концертної програми у столичній філармонії увійшли кращі твори з репертуар концерту хору Олександра Кошиця у Карнегі Гол та його виступів країнами Північної й Південної Америки у 1922-1924 років.

"Усього в концерті "Гай, Рожество!" вдалося відтворити 12 українських пісень з репертуару американських гастролей хору Олександра Кошиця, хоча в буклетах співаків налічувалося 80 різножанрових українських творів.

Важливо їх сьогодні повернути до репертуарного фонду України, аби й нам "збільшити повагу до власних шедеврів у тисячу разі"", - вважає Тіна Пересунько, дослідниця історії Республіканської української хорової капели та ініціаторка музичного проєкту.

Вона також розповіла, що назва концерту "Гай, Рожество!" походить зі слів приспіву маловідомої української колядки "Була вдовойка", яка разом із "Щедриком" та іншими піснями з репертуару хору Олександра Кошиця часто виконувалася славнозвісним колективом під час світового турне 1922-1924 років.

За словами Тіни Пересунько, перший відділ нинішнього концерту повністю відтворив тріумфальний виступ хору Олександра Кошиця в Карнегі Гол, який, як і 100 років тому завершувався виконанням знаменитої щедрівки "Ой, сивая та і зозуленька" та "Щедрика" Миколи Леонтовича.

Також хорова капела Українського радіо подарувала слухачам і інші знамениті хіти капели Олександра Кошиця країнами Північної та Південної Америки у 1923-1924 роках: давні українські канти, колядки, щедрівки, веснянки, коломийки та народні пісні в обробці композиторів Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Олександра Кошиця, Кирила Стеценка, Василя Ступницького.

На сьогодні вони є маловідомими навіть для глядацької аудиторії, хоча саме цим репертуаром знаменитий колектив відкрив українську музичне і хорове мистецтво у світі.

У другому відділі концерту, шанувальники класичної музики мали змогу почути також колискову композитора Василя Барвінського "Ой, ходить сон" в обробці Олександра Кошиця, що вразила тоді не лише нью-йоркську публіку, але, разом зі "Щедриком", стала перлиною заокеанських гастролей хору.

За свідченням ініціаторів проєкту, окрім любові до рідної пісні, Олександр Кошиць ретельно вивчав хорову музичну спадщину інших країни.

Тож під час світового турне у концертних програмах були представлені американські, мексиканські креольські народні пісні в аранжуванні знаменитого хорового диригента.

Таким чином, музиканти Капели Кошиця стали амбасадорами не лише України, але й інших народів Америки, презентуючи їм культуру одне одного та підвищуючи, за словами міністра освіти Мексики, "їхню повагу до власних шедеврів у тисячу разів".

Щоб представити цю сторінку творчості легендарного колективу, у концерті з великим успіхом прозвучали американська пісня Стівена Фостера "Oh, Susanna!" в аранжуванні Олександра Кошиця, а також мексиканська пісня "Perjura" Мігеля де Техади.

Концертну програму у колонній залі завершив Український Національний гімн "Вже воскресла Україна" в обробці Олександра Кошиця та знаменитим стрілецьким маршем" Ой у лузі червона калина", який в наші дні став символом українського спротиву російській агресії.

Також в межах музичного проєкту, у фоє столичної філармонії відкрилася виставка "Прийшли, заспівали, перемогли", присвячена історії світового тріумфу "Щедрика", яка упродовж січня-червня 2024 року експонуватиметься у 10 українських університетах, які пов'язані з творчість Миколи Леонтовича та капели Олександра Кошиця.

Зокрема, це альма-матер диригента - Києво-Могилянська академія та Національний університет імені Шевченка. Далі її зможуть побачити у вишах різних міст Вінниччини, Кам'янця Подільського та Стрию.

Проєкт здійснюється за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в України.

* * *
Нагадаємо, що минулого року на Щедрий вечір у київському музеї розповіли про світове турне українського "Щедрика". Унікальна історія цього твору є важливою складовою боротьби українців за власну культуру та державу та протидію російській пропаганді, що триває до наших часів.

До теми: "Вустами нашого колективу пишеться звукова історія України", - Юлія Ткач, головна диригентка хору Українського радіо.

На сьогодні Академічна хорова капела Українського Радіо є одним з найавторитетніших хорових колективів України і Європи. Впродовж своєї багаторічної творчої діяльності легендарний колектив здійснив кілька тисяч концертних виступів, безліч прямих ефірів на радіо та телебаченні, створив понад 10 тисяч фондових записів, серед них музика до кінофільмів - наукових, художніх, документальних та анімаційних кінострічок.

Цього року уславлений колектив відсвяткував свій 90-річний ювілей.







Автор: Тетяна АСАДЧЕВА
Фото: Дмитро Головченко
Колективи: Академічний хор ім. Майбороди Національної радіокомпанії України
Диригенти: Юлія Ткач
Концертна організація: Національна філармонія України
Концертний зал: Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Джерело: "Вечірній Київ"



Інші:

Рефлексії про втрачене та мрії про майбутнє
Французький віртуоз без нот на відкритті XIV Міжнародного львівського органного фестивалю
У Херсонському укритті провели обряд ворожіння
«Трубадур» – нова версія класики
«Король Артур» від Open Opera Ukraine: у пошуках героїв, сенсів та актуальних меседжів
“Ці діти ще не раз повернуться до концертного залу”
Обʼєднані сакральною спадщиною
Одеська опера тріумфально провела IX Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері»
У Херсоні показали осінню терапію
Камерний оркестр імені Дмитра Ахшарумова виступив під орудою польського диригента
Зшивання країни нитками культури
Доступний театр: додатки Earcatch і Subcatсh презентували в Національній опереті України
Мікс жанрів
У Харкові пройшов фестиваль "Арфові Барви 2024: акустика та цифрові технології"
Сьогодні на Одещині відкривається міжнародний органний фестиваль ім. Теофіла Ріхтера
Віват, Схід Опера!
В Україні вперше пройшли концерти кримськотатарської симфонічної музики
Веселе хуліганство, але з тонким смаком
Післямова до фестивалю «Два дні й дві ночі нової музики»
Херсонці відвідали музично-терапевтичну програму
Символи війни у творах українських композиторок
Музика австрійського композитара, автора понад ста симфоній, звучала в чернігівській філармонії
Житомирська філармонія відкрила новий сезон виступом симфонічного оркестру з Черкас та столичного квартету тенорів
Національний президентський оркестр виступив у Кропивницькому з благодійним концертом 
У Львівському органному залі тріумфально прозвучав Гімн Незламності українців
З нагоди Дня міста незламний Харків вітали світові оперні зірки. Людмила Монастирська та Олег Злакоман заспівали у великому концерті «Хариків об’єднує серця!»
«Моє відчуття цьогорічного Букету – Потужність»
На фестивалі «КіноБукет» показали понад 35 стрічок, відбулись чотири кінопрем’єри та дві панельні дискусії
Фотомиті фестивалю Bouquet Kyiv Stage 2024
«МОВНІ ВПРАВИ»: У ХЕРСОНІ ВІДКРИЛИ ДРУГУ ЧАСТИНУ ВИСТАВКИ
Залужний відвідав концерт у Лондоні
Одеська опера завершила 214-й театральний сезон
Незрячі... трагічна правда чи брехня, яка допомагає жити?
Львівська національна опера: прем’єри, події та досягнення сезону 2023/2024
Хорова феєрія “Гомону” на сцені Львівського органного залу
У Луцьку біля собору відбувся благодійний концерт оркестру "Кантабіле" на підтримку ЗСУ
Браво, франківці!
У Коломиї виступила солістка Віденської опери та Міланського театру «Ла Скала
Висота «Діалогів кармеліток»
Сніг у червні - “На русалчин Великдень”
      © 2008-2024 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
201.jpg